Pisałam niedawno o kanibalizacji słów kluczowych, czyli sytuacji, w której wiele podstron rywalizuje o pozycję dla tej samej frazy ze względu na mało zróżnicowaną optymalizację. Najczęściej problem występuje w przypadku zastosowania identycznych lub bardzo zbliżonych tytułów wielu podstron, a pogłębia się on, jeśli dochodzi do tego niekonsekwentne linkowanie wielu podstron na te same frazy. W rezultacie widzimy wahania pozycji w Google zależne od tego, którą z podstron w danym momencie Google uzna za najbardziej trafną.
Miałam zamiar wrócić do tematu kanibalizacji na swoich przykładach, ale ponieważ w najbliższym czasie być może dojdzie kolejny, postanowiłam zacząć od zaproszenia Was do wspólnych testów.
Jeśli:
- pozycje strony nagle spadły lub zaczęły się mocno zmieniać;
- spadek lub wahania dotyczą 1 lub kilku fraz, w szczególności tych przypisanych do strony głównej;
- spadek lub wahania mogły wystąpić w czasie wprowadzania ostatniego Pingwina (od końca października);
- Google zaczął wyświetlać w wynikach inną podstronę, niż dotychczas, zwracając np. nowo wybraną podstronę na niższej pozycji, niż dawniej strona główna;
wykonajcie następujące działania (zakładamy, że wcześniej na daną frazę wyświetlała się strona główna, a teraz jedna z podstron i zajmuje ona gorszą pozycję):
- porównajcie stopień optymalizacji strony głównej i podstrony – pytanie 1: czy nowo wybrana podstrona ma w tytule i treści słowo kluczowe, dla którego pozycje uległy zmianie?
- wpiszcie w Google komendę w postaci „site:domena.pl {słowo kluczowe}” – pytanie 2: czy w pierwszej kolejności wyświetla się strona główna, czy może nowo wybrana podstrona?
- usuńcie z indeksu podstronę, która dopiero od niedawna wyświetla się w SERPach zamiast strony głównej (najlepiej wykonać to za pomocą opcji „Usuń adres URL” w narzędziach Google dla webmasterów) i odczekajcie pół dnia od momentu jej wyindeksowania – pytanie 3: czy zauważyliście powrót strony głównej na dawną pozycję?
Proszę o odpowiedź na te 3 pytania, a łatwiej będzie mi wyciągnąć wnioski zarówno na podstawie wyników moich, jak i Waszych testów.
PS Problem może dotyczyć strony głównej i podstrony, różnych podstron, różnych subdomen (np. domena główna i subdomena), jak również adresów w formacie z „www” i bez niego. Nie zwracajcie na razie uwagi na to, czy szkodliwe mogły się okazać backlinki.