Ponad miesiąc temu rozpoczęłam mały teścik mający na celu sprawdzenie mocy wpisów w katalogach. Zdecydowałam, że wpisy nie będą dodatkowo wzmacniane, a więc stopień ich indeksacji i moc zależały wyłącznie od tego, ile zyskają one z linkowania wewnętrznego w poszczególnych katalogach.
Do testów wybrałam 2 strony, które miały przerwy w linkowaniu wystarczające do tego, aby ewentualna indeksacja dawniej zdobytych linków nie zaburzyła zbytnio wyników katalogowania. Zgłaszanie do katalogów nie odbywało się ani w zbyt szybkim tempie, ani w zbyt dużej ilości tym bardziej, że nie korzystałam z obszernej bazy tylko zdecydowałam się przetestować ogólnodostępną bazę przygotowaną przez Gdaqa.
1 strona
Monitorowane frazy:
- angielski
- kurs angielskiego
- nauka angielskiego
- wypracowania
Inne dane:
- Baza katalogów: niestety ze względu na to, że część katalogów z bazy nie odpowiadała rodzajowi (serwis informacyjny) i tematyce (edukacja) mojej strony, korzystałam zarówno z listy Gdaqa, jak i częściowo ze swojej, dodając do darmowych i płatnych katalogów.
- Pierwsze linkowanie: 28 marca
- Ostatnie linkowanie: 18 kwietnia
- Ilość zgłoszonych wpisów: 41
- Ilość zaakceptowanych wpisów: 29 (na niektórych katalogach nie działa wyszukiwanie po adresie, co utrudniło wyszukanie wpisów, więc liczba ta może być nieco większa)
- Ilość zaindeksowanych wpisów: 22
Biorąc pod uwagę niewielką próbkę katalogów i wyjątkowo krótki okres testu, przedstawię wyniki tej frazy, która była linkowana z największej ilości zaindeksowanych wpisów (a dokładnie z 12) – kurs angielskiego.
Jak widać, wzrost pozycji był początkowo wyjątkowo nieznaczny, no ale łatwiej jest wskoczyć spoza top 100 o kilkadziesiąt pozycji niż z drugiej dziesiątki do pierwszej 😉 Początkowo wyniki testu miałam zamiar opublikować dokładnie po miesiącu, czyli kilka dni temu, ale teraz przy okazji widać większy skok (dzisiaj jest to 10 pozycja), być może spowodowany zmianami w algorytmie Google (o tym jednak innym razem).
Dziwnie zachowała się fraza wypracowania, na którą linkowana była jedna z podstron. Miałam więc dodatkowe ograniczenia związane z tym, że tylko część katalogów pozwala na linkowanie z treści opisów do podstron. Przez chwilę z drugiej dziesiątki skoczyła nawet na 7 pozycję, później jednak spadła na jeszcze niższą pozycję niż przed rozpoczęciem katalogowania, aby dzisiaj wrócić na pozycję 9.
2 strona
Postanowiłam sprawdzić także zachowanie strony, której nie było jeszcze w top 100 na niektóre frazy i gdzie frazy te były mniej konkurencyjne od tych w przypadku 1 strony.
Linkowane frazy:
- dotacje dla firm
- pomysły na biznes
- porady biznesowe
- założenie firmy
Inne dane:
- Baza katalogów: tylko wybrane darmowe katalogi z listy Gdaqa
- Pierwsze linkowanie: 13 kwietnia
- Ostatnie linkowanie: 21 kwietnia
- Ilość zgłoszonych wpisów: 35
- Ilość zaakceptowanych wpisów: ? (niestety znaczna część darmowych katalogów nie informuje mailowo o zatwierdzeniu/odrzuceniu wpisu albo ma długi okres oczekiwania na moderację, wyszukiwarka też nie zawsze wyszukuje po adresie strony, więc ciężko określić tutaj ich ilość)
Na delikatne skoki w pozycjach wpłynął prawdopodobnie sam fakt wznowienia zdobywania linków niż indeksacja wpisów z monitorowanymi anchorami.
Oprócz tego, że fraza „porady biznesowe” wskoczyła od razu na 4 pozycję i tam się przez cały czas utrzymuje, a fraza „pomysły na biznes” skoczyła dopiero dzisiaj spoza top 100 na 74 pozycję, zmiany wyglądały następująco.
Wnioski
Przede wszystkim pamiętajmy tu o krótkim okresie testu (w szczególności przy drugiej stronie) i o tym, że łatwiej było monitorować akceptacje poszczególnych wpisów w płatnych katalogach (praktycznie każdy z nich informuje mailowo o akceptacji bądź odrzuceniu wpisu) niż w darmowych. Jeśli chodzi o listę Gdaqa to nadaje się najbardziej dla sklepów internetowych ze względu na to, że obok katalogów stron znajdziemy w jego bazie także katalogi firm i sklepów. Dlatego jeśli postanowię powtórzyć test na skuteczność katalogowania to wydłużę jego test i będę korzystać tylko ze swojej listy, która jest w 100% dostosowana do moich wymagań 😉
Wniosek z tego testu (oraz dotychczasowych doświadczeń z katalogowaniem) jest taki, że katalogowanie daje efekty, jednak ich stopień zależy (oprócz tak oczywistych czynników jak m.in. stopień konkurencyjności linkowanych fraz) w znacznej mierze od samej listy katalogów. Przygotowując bazę powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko PR czy kwestie wizualne (czy katalog jest zadbany), ale także to, czy jest on regularnie moderowany. Z jednej strony możemy zwrócić uwagę na daty ostatnio dodanych wpisów, a z drugiej – na czas oczekiwania na dodanie naszej strony. BWT, ostatnio dostałam mailowe potwierdzenie dodania wpisu strony, którą zgłaszałam 2 lata temu i która już od dawna nie istnieje 😉 Powinniśmy również dostosować listę do rodzaju strony, jaką mamy zamiar linkować. Tu przydaje się w SeoLight opcja ustawiania filtrów, w których można wyodrębnić różne rodzaje stron, np. katalogi stron, katalogi firm, katalogi sklepów, serwisy ogłoszeniowe itp. Dzięki temu już na etapie konfiguracji projektu można wybrać tylko te rodzaje stron, do których faktycznie można będzie zgłosić nasz serwis.
Po pierwszych nagłych skokach w pozycji pierwszej ze stron na frazę „wypracowania” widać, że wzrost liczby linków dość szybko odbija się na pozycjach, mimo że akurat w tym przypadku widzieliśmy później spore wahania. Katalogowanie przydaje się moim zdaniem głównie na samym początku, kiedy potrzebne są jakiekolwiek linki do indeksacji strony i przekazania jej odpowiednich anchorów, oraz do podtrzymania regularności w linkowaniu. Jeśli więc mamy skąd linkować naszą stronę to dobrze jest zostawić sobie na później katalogi stron, które wykorzysta się w momencie gdy z jakichś powodów zwolnimy tempo zdobywania linków z innych źródeł.
Przy wyciąganiu wniosków z tych wykresów powinniśmy wziąć poprawkę na skoki z dzisiejszego dnia, ponieważ wpływ na nie mógł zostać zaburzony przez jakieś zmiany w algo. Takie podejrzenia wynikają z tego, że na wielu stronach widzę dzisiaj nienaturalne i niespodziewane wzrosty pozycji, ale na razie jest zbyt wcześnie na opisywanie szczegółów tych zmian 🙂