Opcje dostępne w Googlowych narzędziach dla webmasterów umożliwiają usunięcie z indeksu pojedynczej podstrony lub całego katalogu. Ponieważ na stronie jednego z klientów zaszłą potrzeba wyindeksowania dużej liczby podstron, które nie znajdują się w oddzielnym katalogu tylko w jednym katalogu z tymi, które w indeksie mają pozostać, postanowiłam przetestować działanie tego narzędzia na swoim blogu.
Ciekawiło mnie, co się stanie, jeśli zgłoszę do usunięcia cały katalog (www.lexy.com.pl/blog/), w którym tylko niektóre podstrony mają ustawiony nagłówek 404. Zgodnie z informacjami widocznymi w panelu dla webmastera, operacja trwałego usunięcia katalogu może dojść do skutku wyłącznie w przypadku, gdy katalog ten zostanie zablokowany w pliku robots.txt.
Trwałe usunięcie zapewne oznacza, że bez tego wpisu w pliku robots.txt możliwe jest tylko tymczasowe usunięcie, jeśli jednak robot znowu trafi na te podstrony, będzie mógł je ponownie zaindeksować.
Mimo wszystko efekt zgłoszenia mnie zaskoczył 😉 Do tej pory, aby wyindeksować pojedynczą podstronę przez narzędzia dla webmasterów, wymagana była blokada w pliku robots.txt, nagłówek 410 lub 404, a tu…
… widać, że do tymczasowego, natychmiastowego usunięcia katalogu z indeksu wystarczy wysłać takie zgłoszenie i poczekać kilka godzin. A zatem jeśli ktoś oprócz właściciela strony ma dostęp do panelu GWT, może sporo namieszać nawet bez dostępu do samej strony umożliwiającego wstawienie na niej blokad czy wspomnianych już nagłówków.
Oczywiście w panelu narzędzi dla webmasterów od razu pojawiła się informacja o zniknięciu strony z indeksu.
Zobaczymy, jak szybko blog wróci do indeksu po wciśnięciu „Uwzględnij ponownie”. Zgłoszenie to wysyłam w tej chwili, czyli o 11:14 😉 Jak tylko coś się w tym temacie zmieni, napiszę o tym.
//edycja:
Wystarczyły ok. 2 godziny do powrotu bloga do indeksu – sprawdzałam site o 13:25.