Test narzędzia usuwania stron z Google

Opcje dostępne w Googlowych narzędziach dla webmasterów umożliwiają usunięcie z indeksu pojedynczej podstrony lub całego katalogu. Ponieważ na stronie jednego z klientów zaszłą potrzeba wyindeksowania dużej liczby podstron, które nie znajdują się w oddzielnym katalogu tylko w jednym katalogu z tymi, które w indeksie mają pozostać, postanowiłam przetestować działanie tego narzędzia na swoim blogu.

Ciekawiło mnie, co się stanie, jeśli zgłoszę do usunięcia cały katalog (www.lexy.com.pl/blog/), w którym tylko niektóre podstrony mają ustawiony nagłówek 404. Zgodnie z informacjami widocznymi w panelu dla webmastera, operacja trwałego usunięcia katalogu może dojść do skutku wyłącznie w przypadku, gdy katalog ten zostanie zablokowany w pliku robots.txt.
Usuwanie katalogu przez narzędzia dla webmasterów
Trwałe usunięcie zapewne oznacza, że bez tego wpisu w pliku robots.txt możliwe jest tylko tymczasowe usunięcie, jeśli jednak robot znowu trafi na te podstrony, będzie mógł je ponownie zaindeksować.

Mimo wszystko efekt zgłoszenia mnie zaskoczył 😉 Do tej pory, aby wyindeksować pojedynczą podstronę przez narzędzia dla webmasterów, wymagana była blokada w pliku robots.txt, nagłówek 410 lub 404, a tu…
Usunięcie katalogu z wyników wyszukiwania
Brak strony w wynikach wyszukiwania
… widać, że do tymczasowego, natychmiastowego usunięcia katalogu z indeksu wystarczy wysłać takie zgłoszenie i poczekać kilka godzin. A zatem jeśli ktoś oprócz właściciela strony ma dostęp do panelu GWT, może sporo namieszać nawet bez dostępu do samej strony umożliwiającego wstawienie na niej blokad czy wspomnianych już nagłówków.

Oczywiście w panelu narzędzi dla webmasterów od razu pojawiła się informacja o zniknięciu strony z indeksu.
Informacja w GWT
Zobaczymy, jak szybko blog wróci do indeksu po wciśnięciu „Uwzględnij ponownie”. Zgłoszenie to wysyłam w tej chwili, czyli o 11:14 😉 Jak tylko coś się w tym temacie zmieni, napiszę o tym.

//edycja:
Wystarczyły ok. 2 godziny do powrotu bloga do indeksu – sprawdzałam site o 13:25.
Powrót bloga do indeksu

KATEGORIE: Narzędzia SEO, Testy SEO
Comments (19)

Wyindeksować sobie bloga… normalnie test roku 😀

Hehe, lepiej swojego bloga niż stronę klienta 😉

Hehe, niedługo będzie to na pewno „skuteczna” metoda „depozycjonowania” stron klientów, którzy zawarli niekorzystne umowy z nieuczciwymi agencjami i nie chcą płacić za efekt do końca trwania umowy :)))))

Nieźle, szybko wyindeksowało. Ciekawe ile zajmie ponowna indeksacja.

Do Gripek są firmy u których ta usługa jest płatna;)

Już wrócił blogasek do indeksu 😉 Szybkie to Google ostatnio.

Co z pozycjami? Strona wróciła dokładnie tam, gdzie była? 🙂

Czy wiecie czy prośby o usunięcie są rozpatrywane ręcznie czy robi to robot?

„Co z pozycjami?”
Wróciła na te same pozycje tak, jakby w ogóle nie było całej tej sytuacji.

falcon, do takich rzeczy nawet nie potrzeba ludzi 😉

Ciekawe czy wróciła by na te same pozycje np. po tygodniu braku w indexie.

….i czy linki zebrane w tym tygodniu poza indeksem miałyby jakiś wpływ…. i Lexy, właśnie podsunęłaś mi co najmniej dwa pomysły na testowanie :)))

Blog wrócił na swoje pozycje bo między wyindeksowaniem a ponownym zgłoszeniem roboty nie zdążyły przybyć na stronę. Jakby potrzymać sytuację to byłoby tak jakby hosting padł i strony nie było

Ja próbowałem usunąć w ten sposób niepotrzebnie zaindeksowany katalog z plikami. Ustawiłem blokadę w robots.txt, zgłosiłem katalog do usunięcia w GWT i już po kilku godzinach miał status „Usunięto”. Po komendzie „site” w serpach i tak widzę niepotrzebne pliki, które miały być usunięte..

Bardzo ciekawy test. I gratulacje ryzyka na swoim blogu 🙂 Można było to zrobić na jakimś mocniejszym zapleczu.

Cześć Lexy,

Mam pytanie… Potrzebuję zaindeksować stronę www, ktora została celowo wyindeksowana poprzez metody:

– usunięcia strony poprzez Narzedzia dla webmasterów
– zablokowanie dostepu poprzez robots.txt

Potrzebuję pilnie zaindeksować domenę, nie mając dostępu do FTP (jeszcze przez jakiś czas) aby zmodyfikować plik robots.txt, ale z kolei posiadam dostep do Narzędzi dla Webmasterów. Pytanie jest takie co zrobić aby zaindeksować tą stronę, zważywszy ze nie posiadam dostępu do FTP.

niemoge usunąć stron

Czy ja wiem czy takie ryzykowne.. ? wydaje mi sie ze to chyba najszybsza metoda na aktualizację title description itp. w SERPach no i pozbycie sie (poprawionych)badlinkow z indeksu

Mam pytanie. Jak przywrócić usuniętą domenę po 3 miesiącach. Było napisane, że sama się przywraca, a minely 3 miesiące i nic. Próbowałem anulować i pobrać jako bot idalej nić nie ma w google. Co mam zrobić by przywrócić? Czy bedzie konieczne wykupienie nowej domeny?

A przypadkiem na stronie nie ma noindex albo blokady dostępu robotów? Powinno wystarczyć anulowanie starego zgłoszenia – powinno to zająć do kilku godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright 2005-2023 SEO blog Lexy. All Right Reserved.